2021 Film Nominations/Winner

MegaFest /Hollywood Dreams judging follows Filmfreeway.com

Selected

Quarter Finalist

Semi- Finalist

Finalist

Nominee

Winner

 

Key:  R/U Runner- Up 

          W= Winner

HDIFF 2021 Living Legend Award Recipient  Eric Roberts

Best Short Documentary  

It Gets in Your Blood                     Ed Hartman      R/U

Black Box                                           Anand Acts

Paradise Unfound                          Laurel Adler      W    

Behind the Mask, Survivors            Paulina Aly, Atiat Cari Aly, Ramadan Aly

Best Drama

Snails                                       Yang Fei

We are one                             Bryan Martin       R/U

Pusher                                     Andi Morrow

Joe Riv                                    Mico Saad      W

Repercussions                        Susan Damante

Blank Wall                               Maria Brenda

 

Best Drama - Feature

Sarogeto                                                 Nico Santucci

Honorable Sins                                      Susan Thomas

A Small Punch in a Little Town        Luke Robson      W

Mad As Hell                                            Robert Parham

Ariadne                                                  Adrian Rodriguez      R/U

 

Best Editing

 On the Couch with My Depression             Angharad Gladding

Reticence                                                         Eric Pierenza

Cold Service                                                   Peter Rupp      R/U

Grief                                                                 Toure Muhammed

Unarmed Divide                                           Jeremy Taylor.      W                                    

 

Best Editing  Documentary Feature

My Promise to PJ-                            Daniel Baldwin      W

Quiet Explosions.                             Jerri Sher      R/U                                  

Bobbi Jo: Under the influence         Brent Jones

Big Tyme                                             Frank McCurrie

It’s Beautiful                                       Miko Nincic

Diary of a Bodybuilder                     Jerry Vasilatos

                                                                                                          

Best Documentary Feature

Quiet Explosions                                      Jerri Sher

Bobbi Jo: Under the Influence           Brent Jones.      R/U

My Promise to PJ                                   Daniel Baldwin                 W

Diary of a Bodybuilder                           Jerry Vasilatos

It’s Beautiful                                             Miko Nincic

Raised on Rock: The Burnette

Family Legacy                                          Sally Steele

                                                                                                             

Best Music Video

Only One.                                     Theone-Ly      R/U

Heartbreak                                  Jessica Gillette/Vincent Carubia      W

Red Gate Sessions                       Marvin Glover

Lunarcode: Cuttin’ the Cord       Jessica Gillette/Vincent Carubia                         

 

Best Soundtrack - Feature

Sarogeto                                          Nico Santucci        W

A Small Punch in a Little Town      Luke Robson

Life After                                           Ben Lettieri

Ariadne                                            Adrian Rodriguez         R/U

Quiet Explosions                              Jerri Sher

Paintball Massacre                          Joe Hallet

                                       

Best Soundtrack

Eggplant Emoji                                                              Patrick Meraz

Rosebrook                                                                    Steven Lancefield.      R/U

GM J. Otto- Menyo-Bushido Tea Ceremony             GM Otto

Behind the Mask, Survivors                                    Paulina Aly, Atiat Cari Aly,  Ramadan Aly      W

Best Cinematography

Repercussions                         Susan Damante       R/U

Unarmed Divide                     Jeremy Taylor       W

Live to Die Again                      Ezequiel Martinez

Marny’s Gift                              Sean Martinez

Utopia The Movie                    Gino Tassar, Jorge Vilela

 

 

Best Cinematography  - Feature

Sarogeto                              W

A Small Punch in a Little Town

Life After

Honorable Sins -

The Show Can't Go On!

Ariadne                               R/U

 

Best Cinematography  - Documentary

Quiet Explosions                                                     Jerri Sher        W

My Promise to PJ                                                       Daniel Baldwin  

Bobbi Jo; Under the Influence                             Brent Jones      R/U

Raised on Rock- The Burnette Family Legacy       Sally Steele

It’s Beautiful                                                               Miko Nincic

 

Best Effects

Hetja3                                             Desciple      R/U

Luna-Tic                                           Maria Brenda

Lunarcode: Cuttin’ The Code       Vincenzo Carubia/Jessica Gillette

The Last Hope                              Ezequiel Martinez jr.     W

The Blank Wall                               Maria Brenda/Binjal Patel


Best Action- Feature

Paintball Massacre. W.         Joe Hallet        W       

Mad As Hell                             Robert Parham      R/U

Honorable Sins                        Susan Thomas

Watch Your Six                         Bryan Bostic

MMA Cop                                  Farid Jamal Khan

 

Best Action

Resignation                    Kevin Austra      W

Identity                             Kevin McMahon

Repentance                    Chela Morin      R/U

Hetja3                               Desciple

Identity                             Kevin Knight

Black Feather                  William Anthony

 

Best Actor- Feature

Toby Derrick                  A Small Punch in a Little Town

Lliam Coker                   Life After

Antione Grant             Watch Your Six                      W

Tony Gracia                   The Show Can't Go On!     

 Dustin Ardine            Ariadne                                 R/U


Best Actor

Ian Lauer                         Unus Populus

Christopher Kiser        Unarmed Divide       W

Justin Tolliver                  Repentance

 Kevin McCauley             Resignation

Brian McDaniels          Trophies       R/U

 

Best Actress  

Mary Magiera                 Cold Service

Andi Marrow                 Pusher       W

LaRae Nicole                 We are One     R/U   

Katalina Viteri                 Emblem

Best Actress  - Feature

Ikumi Yoshimatsu                   Sarogeto

Alyx Holcombe                        Life After

Cherie Kerr                              The Show Can't Go On!

Katy Brand                             Paintball Massacre                    W

Magnea Helgadottir            Ariadne                                    R/U

                                                                                

Best Director

Jeremy Taylor                                Unarmed Divide       W

Sean Martinez                               Marny’s Gift        R/U

Angelica Rosas McDaniel              Trophies

Yang Fei                                            Snails 

Behind the Mask, Survivors          Paulina Aly, Atiat Cari Aly, Ramadan Aly 

 

 

Best Director - Feature

Sarogeto                                                     Nico Santucci.      W

A Small Punch in a Little Town                 Luke Robson

Win a Trip to Browntown!                         George Tramountas

Life After                                                      Ben Lettieri

When The Mist Clears                             Cengiz Dervis       R/U

Ariadne                                                        Adrian Rodriguez  

 

Best Director Documentary Feature

Quiet Explosions                                                               Jerri Sher

Bobbi Jo: Under the Influence                                         Brent Jones.      R/U

My Promise to PJ                                                               Daniel Baldwin       W

Diary of a Bodybuilder                                                      Jerry Vasilatos

It’s Beautiful                                                                        Miko Nincic   

Raised on Rock:The Burnette Family Legacy                  Sally Steele

 

 

Best Experimental Project

Spells                            Lil J

Grief                              Toure Muhammed

Through Rebirth          Alessandra Guarino           W

Q-Mommas.                 Ashna Sharan                    R/U

Shadowland                  Bellopropello

For the Goblins.            Yuan Wang

 

Best Short Over 10 Min

Joe Riv                     Mico Saad            W

We are One             Bryan Martin

Marny’s Gift           Sean Martinez          R/U

Repentance             Chela Morin

Trophies                   Angelica Rosas McDaniels

 

Best Short Under 10 Min

Such Matters                                      Sophia Louisa

Got Cancer!Survivors Journey         Ruhi (Rohani) Hak

HESUS JOY Christ to date               R. David Foster                 R/U

Ascension                                          Anais Honvault Zborowski, Bob Fokoua

Black Feather                                    William Anthony                 W

Them                                                  Claudia Rivarelli

 

Best Picture - Feature

Sarogeto                                                   Nico Santucci      R/U

Paintball Massacre                                   Joe Hallet

A Small Punch in a Little Town.         Luke Robson         W

The Hanged Man                                     Robert Parham

Ariadne                                                      Adrian Gonzalez 

Best Trailer

A New Sound                        Michael C. Perry        W

Via Veneto                              Lorenzo Catapano

E-Rickshawali 2021             Ruhi (Rohni) Hak.     R/U

Maya The Sacrifice                Maria Brenda

Emblem                                  Eduardo Letamendi

Best Poster Art

The Poster of Fable Town                               Mihnea Cernat

A New Sound                                                    Michael C. Perry

On the Couch With My Depression              Angharad Gladding

Ascension.                                                       Anais Honvault Zobrowski/Bob Fokoua       R/U                       

Joe Riv                                                              Mico Saad       W

 

Outstanding Cast Performance  - Feature

The Show Can't Go On!                   Cherie Kerr      R/U

Sarogeto                                              Nico Santucci

Paintball Massacre                          Joe Hallet          W

Mad as Hell                                         Robert Parham

A Small Punch In A Little Town        Luke Robson

 

Best Poster/Art - Feature

Sarogeto                                              Nico Santucci

Paintball Massacre                          Joe Hallet               R/U

Mad As Hell                                         Robert Parham

Honorable Sins                                 Susan Thomas         W

A Small Punch In A Little Town        Luke Robson

Snow Black                                         Robert Parham

GIFTED Youth Winners

Nolan Hartsoe          W

Griffin Alexander McDaniel          W

Alex Morgan          W

Jaheim Stewart          W